Potrącenie pieszego na pasach
W okresie minionych świąt wielkanocnych na terenie powiatu będzińskiego ponownie doszło do wypadku drogowego z udziałem pieszego. Potrącenie miało miejsce w sobotnie popołudnie na oznakowanych przejściach dla pieszych na Alei Kołłątaja w Będzinie.
Do potrącenia doszło w sobotę około godziny 12.50. Jadący volkswagenem golfem, Aleją Kołłątaja 28-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej nie udzielił pierwszeństwa na przejściu 63-letniemu będzinianinowi. Potrącony mężczyzna z urazami wewnętrznymi i urazem głowy trafił do szpitala. Wiadomo już, że zarówno 28-letni sprawca wypadku, jak i 63-letni pieszy w chwili zdarzenia byli trzeźwi.
W związku z dużą ilością zdarzeń z udziałem pieszych w ostatnim czasie Policja po raz kolejny przypomina:
Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu.Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.
Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.
Przedstawiany algorytm bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię przekazywany jest dzieciom w trakcie prowadzonych przez policjantów zajęć edukacyjnych. Do jego stosowania zachęcamy jednak wszystkich pieszych, bez względu na wiek. Wygląda on następująco: "spójrz w lewo, spójrz w prawo, następnie po raz drugi spójrz w lewo" i dopiero po takim upewnieniu się, gdy nie zbliża się żaden pojazd, można bezpiecznie przejść przez jezdnie.
Kierujących i pieszych przestrzegamy: Zachowajcie szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych!