2011 - rok pieszego

Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Wystarczy sekunda i życie gaśnie. Na 100 wypadków drogowych, ginie średnio 12 osób. W niedzielę 19 listopada 2011 roku obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. 

Pochylając się nad tragediami ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin – Komendant Powiatowy Policji w Będzinie mł. insp. Krzysztof Kwiatkowski zaprosił przedstawicieli samorządów oraz czołowych organizacji związanych bezpośrednio z ruchem drogowym dla upamiętnienia tego dnia. W skromnej uroczystości wzięli udział: Tomasz Kotuła z Powiatowego Zarządu Dróg, Hubert Ściana i Bogdan Rejdych z Tramwaje Śląskie S.A., Lech Firlik z Generalnej Inspekcji Dróg i Autostrad, Zdzisław Banaś Burmistrz Siewierza, Jacek Kołacz Dyrektor Zakładu Opieki Społecznej w Będzinie, Prezes Giełdy Mysłowickiej Arkadiusz Bałazy oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie mł. insp. Dariusz Nowak. Po zapaleniu symbolicznego znicza przypomniano o tym, że bezpieczeństwo na drodze zależy w głównej mierze od samych kierowców.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe są epidemią. Rocznie na świecie ginie 1,3miliona osób, co daje 3000 osób dziennie. Wypadki drogowe zajmują 9 pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Szacuje się, iż w 2020 roku przesuną się na 3 pozycję tej listy. Także w Polsce jest to ogromny problem ekonomiczno-społeczny. Każdego dnia ginie około 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych. W 2010 roku doszło do ponad 38,8 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło blisko 4 tys. osób, a prawie 49 tys. zostało rannych.

Powrót na górę strony