2010 - rok pieszego

Pierwsza pomoc zamiast mandatu

Sprawcy wykroczeń drogowych w każdy czwartek do końca wakacji, będą mogli zamienić mandat na krótki instruktaż z udzielania pierwszej pomocy. Akcję taką, wraz z ratownikami medycznymi, zainicjowali na terenie powiatu będzińskiego policjanci z drogówki.

Sprawcy wykroczeń drogowych w każdy czwartek do końca wakacji, będą mogli zamienić mandat na krótki instruktaż z udzielania pierwszej pomocy. Akcję taką, wraz z ratownikami medycznymi, zainicjowali na terenie powiatu będzińskiego policjanci z miejscowej drogówki. Oczywiście na taką zamianę nie będą mogli liczyć sprawcy najbardziej rażących wykroczeń.
 

Od czasu wynalezienia samochodu, ponad 100 lat temu, w wypadkach drogowych na świecie zginęło prawie 30 milionów ludzi. Do pierwszego śmiertelnego wypadku drogowego doszło 17 sierpnia 1896 roku. 44-letnia mieszkanka Londynu została potrącona przez samochód, gdy z nastoletnią córką przechodziła przez Cristal Palace. Koroner, po wydaniu aktu zgonu wyraził nadzieję, że "podobna rzecz nie wydarzy się już nigdy". Pierwszy wypadek samochodowy w Polsce odnotowano 1 marca 1926 roku. Samochód wjechał na chodnik, którym szedł 81-letni mieszkaniec wsi Konopki. Mężczyzna, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarł w szpitalu.
 

Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2020 roku wypadki drogowe staną się najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Najczęściej dotykają one ludzi w młodym i średnim wieku. W 67% wszystkich wypadków biorą udział osoby poniżej 45 roku życia.

 

W ciągu ostatnich 17 lat w Polsce doszło do prawie miliona wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110.000 osób, a więcej niż milion zostało rannych. Dziennie w zdarzeniach takich ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych. Co piąty Polak za kierownicą nie zapina pasów, a co dziesiąty wypadek spowodowany jest przez pijanego kierowcę.

 

Musimy jednak pamiętać, że za tymi danymi kryją się przede wszystkim ludzkie tragedii oraz łzy i rozpacz najbliższych. Zadajemy sobie pytanie: czy można temu zapobiec?

 

Śląscy policjanci od dawna podejmują różnorodne działania zmierzające do ograniczenia liczby podobnych zdarzeń. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, zainicjował ostatnio akcję mającą na celu edukację kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia drogowego.

 

Często to pierwsze minuty decydują o życiu ofiar wypadków. Z doświadczeń policjantów i ratowników medycznych wynika, że znaczna liczba uczestników ruchu drogowego nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, nie wie jak zachować się na miejscu wypadku drogowego i jak pomóc osobie rannej.

 

Zgodnie z założeniem akcji policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę na głównych drogach wraz z ratownikami medycznymi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu. Kierujący zatrzymani w związku z popełnieniem wykroczenia, (w szczególności przekroczenia prędkości) zamiast mandatu karnego będą mogli skorzystać z krótkiego instruktażu ratowników. Szkolenie będzie zawierało między innymi podstawowe zasady prawidłowego wykonania masażu serca, a dla chętnych, możliwość przeprowadzenia sztucznego oddychania na specjalnym fantomie. Podczas szkoleń przekazywane będą także ulotki informacyjne na temat pierwszej pomocy. Oczywiście sprawcy szczególnie rażących wykroczeń nie będą mogli skorzystać z zamiany mandatu na instruktaż.

 

Pilotażowe szkolenia odbyły się już 5 maja. Natomiast od 13 maja aż do końca wakacji, co tydzień w każdy czwartek, akcja ta będzie kontynuowana.

Powrót na górę strony