Wiadomości

Oszuści znowu zaatakowali. Bądźmy uważni!

Data publikacji 16.09.2023

W ostatnim czasie oszuści podjęli kolejne próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Mieszkańcy powiatu będzińskiego uwierzyli w historię o tym, że pieniądze poszkodowanych są zagrożone. 87-latka przekazała pieniądze w kwocie 105 tysięcy złotych, a 80-letnia kobieta ponad 110 tysięcy złotych, na szczęście zdecydowaną większość udało się odzyskać. Funkcjonariusze poszukują oszustów i po raz kolejny apelujemy o ostrożność.

W ostatnim czasie widoczna jest wzmożona aktywność oszustów. Sprawcy wykorzystują dobrze znane metody wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy podszywają się pod policjantów lub pracowników banku i wybierają głównie osoby starsze. Wszystko po to, by zwieść swoje ofiary i uśpić ich czujność.

Mundurowi otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach na łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych. W pierwszym przypadku przestępcy podszywali się policjanta, który miał telefonować do pokrzywdzonej i powiadomić, że jej pieniądze są w niebezpieczeństwie. Sprawcy twierdzili, że rozpracowują grupę oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić jej oszczędności. Kobieta, wykonując kolejne polecenie, zebrała wszystkie pieniądze i przekazała je mężczyźnie, który podawał się za policjanta, tracąc przy tym 105 tysięcy złotych.

W podobny sposób oszukana została 80-latka. Do niej również zadzwoniły osoby podające się na policjantów rozpracowujących szajkę złodziei. Kobieta wykonała trzy przelewy na wskazane przez fałszywych policjantów konto o łącznej wartości ponad 110 tysięcy złotych. Kobieta straciła ponad 10 tysięcy, jednak dzięki szybkiej reakcji, przelewy na blisko 100 tysięcy złotych udało się zablokować.

Przypominamy, że mundurowi nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie działań i nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Pamiętajmy!

  • Oszuści bardzo często na swoje ofiary wybierają osoby starsze, licząc na ich ufność oraz łatwość zmanipulowania. W rozmowach podają się za pracowników różnych firm oraz instytucji, które cieszą się zaufaniem społecznym. Wówczas wprowadzają atmosferę niepokoju i zagrożenia aby takie osoby podejmowały decyzje pod presją czasu.
  • Niejednokrotnie przedstawiane przez oszustów historie dotyczą zagrożonych oszczędności i prób angażowania potencjalnych ofiar w fikcyjne akcje prowadzone przez policjantów, wymierzone w zorganizowane grupy przestępcze. Należy pamiętać, że Policja nigdy nie informuje o swoich działaniach i nie prosi o przekazywanie żadnych pieniędzy. Tylko zachowanie spokoju i rozwaga uchronią nas przed utratą oszczędności.
Powrót na górę strony