Wiadomości

Trwają działania "Prędkość"

Data publikacji 19.05.2023

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych na terenie całego kraju trwają działania "Prędkość". Przez kilkanaście godzin mundurowi będą kontrolowali, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. W tym celu skorzystają z wszystkich dostępnych urządzeń do pomiaru prędkości, z jaką kierujący będą przejeżdżali przez drogi krajowe. Zdyscyplinowanie tych, którzy mają "ciężką nogę", z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do ogólnopolskiej akcji "Prędkość" włączyli się również śląscy policjanci. Patrole biorące udział w działaniach, pełnią służbę w miejscach newralgicznych, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych. Celem akcji jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów dotyczących prędkości oraz ograniczenie liczby osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Policjanci, w trakcie prowadzonych, działań będą także weryfikowali stan trzeźwości kierowców, sprawdzali  wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.

Przypominamy!

W przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, zastosowana zostanie tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy, niż dotychczas.

  •     31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych/recydywa: 1600 złotych;
  •     41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;
  •     51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  •     61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych/recydywa: 4000 złotych;
  •     71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych/recydywa: 5000 złotych.
Powrót na górę strony