Wiadomości

Kierowco zwolnij! Trudne warunki na drogach

Data publikacji 12.12.2022

Zamiecie śnieżne, silny wiatr, ograniczona widoczność i śliskie drogi. Z takimi warunkami muszą mierzyć się kierowcy wyruszający w trasę. Dlatego wsiadając za kierownicę, warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas. Panująca obecnie za oknem aura nie sprzyja wychodzeniu z domu. Zachowaj ostrożność i rozwagę.

Przez ostatnie dni zaobserwowaliśmy duże opady śniegu. Gdy za oknem panuje zamieć śnieżna, widoczność staje się znacząco ograniczona. W połączeniu ze śliskimi drogami stwarza to bardzo trudne warunki do poruszania się. Policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.
Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów miejscami może zalegać śnieg i błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby prawidłowo odśnieżyć i przygotować swój samochód do jazdy. Należy pamiętać również, żeby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia.
Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów, gdzie jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Warunki na drogach są bardzo trudne, a płynne poruszanie po nich może być znacząco utrudnione.


Szczególnie zwracamy się również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Szybko zapadający zmrok nie sprzyja widoczności podczas jazdy. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Pamiętajmy, że zdrowie mamy jedno...

Powrót na górę strony