Wiadomości

W trosce o poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 23.11.2022

Dzisiaj od godziny 6.00 do 22.00 policjanci będzińskiej drogówki prowadzą działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Głównym celem akcji, jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli wszystkich tych użytkowników dróg, którzy są najbardziej narażeni na potencjalne obrażenia.

Od początku roku na śląskich drogach doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 47 osób, a 425 zostało rannych. Niepokojąco duża liczb zdarzeń musi skutkować zdecydowanymi działaniami policjantów ruchu drogowego ukierunkowanymi na poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Dzisiaj, we wszystkich miastach naszego województwa, mundurowi będą zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść. Stróże prawa sprawdzą też, czy do przepisów stosują się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Od samego rana, aż do późnych godzin wieczornych policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów, w tym zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne „grzechy” kierowców stwarzające ryzyko potrącenia.

W wielu przypadkach także niewłaściwe zachowanie pieszych przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Głównie nieostrożne wejścia na jezdnię, przechodzenie przez przejście przy czerwonym świetle, czy wtargnięciu zza pojazdu.

Podczas działań policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom powstającym
w relacji kierowcy-rowerzyści. Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu, ryzyko powstania wypadku drogowego jest stosunkowo największe.

Powrót na górę strony