Wiadomości

Festyn w ramach mundurowej współpracy „Z nami bezpiecznie”

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, odbył się dzień otwarty „Z nami bezpiecznie” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka. Codzienna współpraca służb mundurowych, gdzie wiele razy, razem ramię w ramię stajemy naprzeciw zagrożeniom miała odzwierciedlenie również w tym wydarzeniu. Przedstawiciele służb zadbali, by świadomość bezpieczeństwa była budowa już od najmłodszych lat, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.

Za nami wielkie powiatowe wydarzenie, które przedwczoraj (9 maja br.) odbyło się na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie. Dzień otwarty pod nazwą „Z nami bezpiecznie” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka zgromadził ponad 600 osób, gdzie większość stanowiły dzieci z pobliskich szkół. O godzinie 10.00 zaplanowano oficjalne otwarcie. Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Arkadiuszem Sperą przywitali wszystkich zgromadzonych, gorąco zachęcając do skorzystania z wielu atrakcji. W wydarzeniu uczestniczyli również: Rafał Adamczyk- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mł. insp. Paweł Fryc- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie, ppłk. Wojciech Bakalarz- Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Klaudiusz Nadolny- Dyrektor SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Do wydarzenia dołączył również Komendant Powiatowy Policji w Będzinie insp. Arkadiusz Więcek, a jego policjanci skupili się głównie na profilaktyce dziecięcej związanej z bezpieczeństwem. Stróże prawa przygotowali dla dzieci stanowisko, gdzie każdy mógł poznać tajniki kryminalistyki i wziąć udział w zabezpieczaniu śladów. Ponadto przygotowane gadżety w postaci kolorowanek, odblasków czy broszur informacyjnych stanowiły podstawowe wyposażenie zebranych uczestników. Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych był symulator dachowania. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach każdy mógł poczuć, co może się wydarzyć z naszym samochodem, kiedy zapomnimy o przestrzeganiu przepisów.

Strażacy zapewnili wiele atrakcji, a pokazy sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie cieszyły się dużą popularnością. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się, jak gasić pożar i na jakich wysokościach przychodzi pracować często przy walce z ogniem. Bardzo ważną częścią wydarzenia było szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadziło Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu. Na dodatek przewodnicy psów ratowniczych zaprezentowali ich umiejętności i mogliśmy dowiedzieć się jak pracują nasi czworonożni przyjaciele. Warto nadmienić, że psy stanowią fundament przy policyjnych działaniach ratowniczych i poszukiwawczych, a dzięki nim nasza praca staje się bardziej wydajna.

Nie zabrakło również pokazu musztry przygotowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach i Czeladzi. Ponadto wszyscy chętnie korzystali z pozostałych przygotowanych atrakcji, którymi były: dmuchany tor przeszkód, warsztaty plastyczne zorganizowane przez Powiatowy Młodzieżowy dom Kultury w Będzinie. Atrakcje zapewnili również przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Nadleśnictwa z Siewierza.

Dzięki lepszej współpracy pomiędzy służbami możemy cały czas robić postępy, gdyż wszyscy mamy jeden cel… „Pomagamy i chronimy”.

 • Dwie policjantki przy stoisku profilaktycznym, przy którym są zgromadzone dzieci.
 • Policjantki organizujące "warsztaty kryminalistyczne" dla najmłodszych podczas festynu.
 • Policjantka pobierająca odcisk palca od dziecka przy stanowisku będzińskiej komendy.
 • Starosta Będziński Sebastian Szaleniec stojący przy radiowozie z policjantką ruchu drogowego.
 • Ratowniczki medyczne uczące dzieci pierwszej pomocy na fantomach.
 • Zastępca Komendanta Powiatowego Powiatowego Policji w Będzinie w obecności Starosty Będzińskiego oraz podpułkownika wojskowego podczas dnia otwartego pn. "Z nami bezpiecznie"
 • Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie salutujący przy oficjalnym powitaniu podczas oficjalnego otwarcia na placu będzińskiej straży pożarnej.
 • Zaproszeni goście ustawieni w szeregu na placu będzińskiej straży pożarnej. Starosta Będziński z mikrofonem w ręku wita wszystkich zgromadzonych.
 • Pokaz musztry przez uczniów klasy mundurowej podczas dnia otwartego " Z nami bezpiecznie"
 • Policjantki oraz zgromadzone dzieci przy stanowisku profilaktycznym machają w kierunku drona, który rejestrował obraz podczas imprezy.
 • Zabytkowy wóz strażacki koloru czerwonego.
 • Na pierwszym planie radiowóz policyjny natomiast w oddali widzimy wszystkich zgromadzonych na placu będzińskiej straży pożarnej.
 • Radiowóz policyjny, a za nim osoby uczestniczące w wydarzeniu " Z nami bezpiecznie "
 • Uczennice klasy mundurowej rozmawiają z policjantką przy stanowisku policyjnej profilaktyki.
 • Chłopiec przeglądający materiały profilaktyczne, które otrzymał od policjantki.
 • Chłopiec siedzący na motocyklu policyjnym.
 • Kobiety z Policji i Straży Pożarnej bawiące się z pasami ratowniczymi.
 • Policjantka trzymająca małą dziewczynkę na rękach pomiędzy motocyklem policyjnym i radiowozem.
 • Dzieci w odblaskowych kamizelkach wsiadają do policyjnego radiowozu.
 • Przewodnik psów ratowniczych pokazuje ich umiejętności i opowiada o ich pomocy podczas różnych akcji, w których biorą udział.
 • Chłopczyk przebrany za policjanta. Na głowie ma założony biały policyjny kask, a w rękach trzyma tarczę z napisem POLICJA oraz pałkę służbową.
Powrót na górę strony