Wiadomości

Uwaga... nie dajmy się okraść "domokrążcom"

Data publikacji 16.10.2020

Będzińscy policjanci ostrzegają przed oszustami - "domokrążcami" podającymi się za urzędników, akwizytorów, sprzedawców, pracowników socjalnych, pracowników banku, gazowni, czy wodociągów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych.

Pomysły i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne. Ich pomysłowość nie zna granic, a metody dokonywania oszustw są przez nich często modyfikowane. Jednak wspólnym elementem ich działania jest typowanie na przyszłe ofiary osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie. Złodzieje z reguły działają szybko, zdobywając chwilowe zaufanie i odwracając uwagę swoich ofiar. Bardzo często zdarza się właśnie, że chcąc uwiarygodnić swoją wizytę w mieszkaniu powołują się na wykonywanie zawodu urzędnika, sprzedawcę czy akwizytora.

Uwaga!!!

W związku z panującą na terenie całego kraj pandemią COVID - 19 oszuści mogą próbować dostać się do naszych mieszkań lub domów pod pretekstem wykonania badań lub testów związanych z chorobą. Przestrzegamy też przed działaniem oszustów, którzy mogą okraść mieszkanie wykonując rzekomą usługę dezyfekcji.

 

Pamiętajmy, aby ustrzec się przestępstwu:

- nie wolno wpuszczać ani zapraszać do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych,

- będąc w domu lub wychodząc z niego należy zamykać drzwi na zamki,

- zanim otworzymy drzwi należy zobaczyć przez wizjer lub okno kto za nimi stoi, czy jest to osoba znana,

 - w przypadku osób podających się za pracownika instytucji należy zażądać okazania legitymacji lub identyfikatora,

 - jeśli musicie wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajcie jej ani na chwilę samej !!!

 - nie przechowujcie w mieszkaniu dużych ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych, przetrzymujcie je w banku, a  drobne kwoty trzymajcie w różnych miejscach, znanych tylko Wam,

- nie informujcie nikogo kiedy pobieracie rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie jest świadczenie,

 - jeżeli musicie podpisać jakąkolwiek umowę, wcześniej sprawdzajcie wiarygodność osoby - zadzwońcie do danej instytucji lub powiedzcie, że zgłosicie się osobiście

 

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i rozsądek spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony