Z młodym kierowcą w drodze po doświadzcenie

ZWOLNIJ! Zwierzę na drodze

Wiele dzikich zwierząt wędruje w poszukiwaniu pożywienia, schronienia lub miejsca rozrodu. Zwierzęta na trasach migracyjnych napotykają wiele barier, pośród których najbardziej niebezpiecznymi przeszkodami tradycyjnie są drogi. Przy próbie ich pokonania spora część zwierząt ginie. Zdejmując nogę z gazu w miejscach występowania dzikich zwierząt sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne dla ludzi i przyrody.

Zwierzę w konfrontacji z rozpędzonym samochodem nie ma praktycznie żadnych szans na przeżycie. W większości przypadków kolizji takie zwierzęta jak sarny czy jelenie ponoszą śmierć na drodze lub w wyniku poniesionych obrażeń. Dodatkowo pośrednimi ofiarami kolizji stają się również osierocone w wyniku śmierci swoich rodziców młode. Przyczynami kolizji jest przede wszystkim nierozważna jazda. Wpływ może też mieć zbyt mała ilość odpowiednich, bezkolizyjnych przejść przez drogi, przeznaczonych dla dzikich zwierząt.

Zderzenie rozpędzonego auta ze zwierzęciem ważącym kilkaset kilogramów jest niebezpieczne także dla ludzi uczestniczących w kolizji. W miejscach występowania dzikiej zwierzyny, takich jak kompleksy leśne należy zwracać szczególną uwagę na pobocze. Widząc zwierzę na drodze należy zwolnić, użyć klaksonu. Nigdy nie należy włączać świateł drogowych. Nie powinniśmy lekceważyć odblasków, jeśli widzimy je w pobliżu drogi, mogą być to reflektory pojazdu odbijające się w oczach zwierząt. Gdy zobaczymy na drodze pojedyncze zwierze należy zachować ostrożność - za nimi mogą podążać inne zwierzęta.

W przypadku kolizji ze zwierzęciem należy zachować spokój, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym. Należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 celem przekazania informacji o zdarzeniu, która powinna dotrzeć do leśniczego lub weterynarza. Nie zabieramy zwierzęcia do samochodu! Nie dotykamy rannego zwierzęcia, czekamy na pomoc!

W ramach kampanii WWF, „Zwolnij!, Zwierzę na drodze”, funkcjonuje specjalna strona internetowa www.zwolnij.wwf.pl. Za jej pośrednictwem każdy, może zgłosić zdarzenie z udziałem zwierzęcia na drodze, zaznaczając je na mapie i wypełniając specjalną ankietę.

 

Powrót na górę strony