Wystawa na będzińskim dworcu „Zatrudnieni w Nie Wolę”, by nie wystawić się na handel
Wystawa poświęcona problematyce handlu ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem pracy przymusowej zawitała na będziński dworzec. Wystawa jest częścią kampanii informacyjnej #ZatrudnieniwNieWolę prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straż Graniczną, celem zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi, zwłaszcza pracą przymusową.
Dzięki współpracy z Miejską Powiatową Biblioteką w Będzinie pod koniec czerwca nasi mieszkańcy mogli zobaczyć wystawę o bardzo ważnej tematyce w okresie wakacyjnym. W przestrzeni Filii nr 3 Dworzec będzińskiej biblioteki stanęła wystawa poświęconą problematyce handlu ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem pracy przymusowej.
Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości. Jego istotą jest podstępne uwikłanie człowieka w sytuację silnej zależności psychicznej lub materialnej, w celu jego wykorzystania czy wyzysku. Główna forma wykorzystania to praca o charakterze przymusowym, a także zmuszanie do prostytucji, żebractwa, czy niewolnictwa domowego. W każdym niemal przypadku wyzysk polega m.in. na wielogodzinnej pracy i niegodnym traktowaniu, przy jednoczesnym pozbawieniu wolności.
Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne jest kluczowym krajem tranzytowym i docelowym dla osób poszukujących bezpieczeństwa i lepszych warunków życia. Jednocześnie pozostaje krajem pochodzenia ofiar handlu ludźmi, z obywatelami polskimi rekrutowanymi do pracy przymusowej, żebractwa czy prostytucji za granicą.
Pamiętaj !
Przed wyjazdem do pracy:
- Sprawdź legalność oferty i pośrednika pracy, poprzez internet lub organizacji zajmujących się tematyka związaną z handlem ludźmi.
- Zweryfikuj pracodawcę i warunki zatrudnienia.
- Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, najpierw je przetłumacz.
- Pozostaw bliskim kserokopie ważnych dokumentów, ustal hasło alarmowe, oraz namiary na osobę, z którą podpisywałeś umowę.
- Ubezpiecz się i zapewnij sobie środki na ewentualny powrót.
W trakcie podróży:
- Zwracaj uwagę na trasę przejazdu – powinna być optymalna i bez zbędnych postojów.
- Korzystaj tylko z własnych produktów spożywczych.
- Zachowaj czujność wobec osób organizujących transport.
Za granicą:
- W razie zagrożenia skontaktuj się z policją lub placówką dyplomatyczną.
- Możesz także uzyskać pomoc od organizacji zajmujących się wsparciem ofiar handlu ludźmi.
W sytuacjach, które zagrażają życiu lub zdrowiu, zawsze należy dzwonić na numer 112, bądź kontaktować się z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla ofiar handlu ludźmi czy Fundacją przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada.
Telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi
+ 48 22 628 01 20 lub + 48 22 628 99 99
Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj Policję.