Uwaga na oszustów! Kobiety straciły ponad 130 tysięcy złotych
Dwie seniorki z Czeladzi padły ofiarami oszustów. Kobiety straciły łącznie ponad 130 tysięcy złotych, chcąc pomóc synom, którzy rzekomo ulegli wypadkowi i potrzebowali pilnie pieniędzy. Pamiętajmy, że ani policja, ani notariusze, czy też lekarze nie działają w ten sposób i nie dzwonią w celu otrzymania jakichkolwiek pieniędzy.
Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści często dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował lub uległ wypadkowi i trzeba zdobyć określoną kwotę pieniędzy, aby uniknąć sankcji karnych lub pomóc osobie najbliższej. Pieniądze odbierają osoby podające się m.in. za policjanta, lekarza czy inną osobę na stanowisku osoby obdarzonej zaufaniem publicznym.
Taki właśnie telefon odebrały w minionych dniach dwie mieszkanki Czeladzi. Kobiety w wieku 80 i 90 lat otrzymały telefon od oszusta, który podawał się za syna i informował, że jest bardzo chory i potrzebuje drogiego leku, aby przeżyć kolejny dzień. Po chwili słuchawka była przekazywana do osoby, która podawała się za lekarza i informowała o tragicznej sytuacji zdrowotnej, a finalnie pieniądze przekazywane były dla oszusta, który podawał się za notariusza. Jedna kobieta straciła 70 tysięcy, a druga 61 tysięcy złotych.
Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję i zadzwoń na numer alarmowy 112