Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W związku z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Komendant Komisariatu Policji w Czeladzi, Burmistrz miasta Czeladź wraz przedstawicielami lokalnego samorządu oraz innymi osobami spotkali się przed komisariatem, aby upamiętnić poległych policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, poległych i pomordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD.
Uroczystości obchodu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się w piątek 12 kwietnia br. w Czeladzi pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej oraz pod obeliskiem znajdującym się przy komisariacie Policji, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Hołd oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej oraz innym mieszkańcom Czeladzi poległym w Katyniu, Twerze, Charkowie i innych miejscach oddali wszyscy zgromadzeni z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele.
Następnie uroczystości przeniosły się przed budynek siedziby czeladzkiej policji, gdzie przed frontową częścią budynku znajduje się obelisk. Upamiętnia on policjantów, którzy zostali uwięzieni w Ostaszkowie, bestialsko zamordowani wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD i pochowani na cmentarzu w Miednoje.
Poprzez złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze Komendant Komisariatu w Czeladzi podinsp. Janusz Dąbrowski oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta Czeladź symbolicznie uczcili pamięć policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy polegli i rotę swojego ślubowania wypełnili do końca.
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Od tego czasu data ta jest symboliczną rocznicą.