Policyjne szkolenie „Świadomy nauczyciel” za nami
Policyjni profilaktycy przeprowadzili wczoraj spotkanie, na którym zjawiła się grupa blisko 60 nauczycieli i pedagogów z terenu powiatu będzińskiego. Szkolenie przeprowadziła policjantka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która dokładnie omówiła problematykę narkotyków w szkołach oraz przekazała wszystkim uczestnikom cenną wiedzę.
Wczoraj w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie, odbyło się spotkanie zorganizowane dla nauczycieli oraz pedagogów szkół podstawowych, oraz ponadpodstawowych z terenu całego powiatu. O godzinie 10.00 Starosta Będziński Sebastian Szaleniec rozpoczął spotkanie i przywitał zgromadzonych gości. W drugiej części spotkania głos oddany został mundurowym. Na scenie oprócz będzińskich policjantek pojawiła się podkom. Ewelina Stępień-Hajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która poprowadziła szkolenie dla nauczycieli. Prelegentka podczas swojego wystąpienia omówiła, jak zachowują się osoby po zażyciu środków odurzających. Ponadto policjantka poinformowała, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i co może wskazywać na zażywanie narkotyków i dopalaczy. Substancje psychoaktywne zażywają coraz młodsze osoby, dlatego każdy z nas powinien zachować czujność, aby w porę zaalarmować.
Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
- złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
- stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia;
- zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
- kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
- próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
- nieuzasadnione ataki złości, agresji;
- wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
- wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
- pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
- zmiana zapachu ciała.