"2009 – ROKIEM BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH”
"2009 – ROKIEM BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH”
Porównując liczbę ofiar śmiertelnych w okresie ostatnich trzech latach w zaistniałych na terenie województwa śląskiego wypadkach drogowych do liczby ofiar zabójstw i ofiar utonięć, okazuje się, iż w wypadkach drogowych ginie od 3,6 do 4,9 razy więcej osób niż to ma miejsce w przypadku zabójstw oraz od 7,1 do 21,6 razy więcej osób niż w przypadku utonięć.
"2009 – ROKIEM BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH”
Porównując liczbę ofiar śmiertelnych w okresie ostatnich trzech latach w zaistniałych na terenie województwa śląskiego wypadkach drogowych do liczby ofiar zabójstw i ofiar utonięć, okazuje się, iż w wypadkach drogowych ginie od 3,6 do 4,9 razy więcej osób niż to ma miejsce w przypadku zabójstw oraz od 7,1 do 21,6 razy więcej osób niż w przypadku utonięć.
Na terenie powiatu będzińskiego w ubiegłym roku doszło do 75 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, 12 z nich zostało rannych, natomiast 3 osoby poniosły śmierć.
Wypadki drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, są problemem społecznym, który ciągle powoduje tragiczne skutki dla nich samych. Statystyka ostatnich dziesięciu lat pokazuje przerażające fakty. Średnio w latach 1999 – 2008 liczba ofiar śmiertelnych kształtowała się na poziomie 40 – 45 %.
Na powstawanie wypadków przekłada się zarówno niewłaściwe zachowanie pieszych w rejonach dróg (nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym), jak i niezgodne z przepisami drogowymi zachowanie kierujących pojazdami.
Do głównych przyczyn wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których zginęli piesi, zalicza się:
-
nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu,
-
niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
-
nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.
W związku z wyraźnie wysoka skalą zagrożenia powodowanego przez pieszych uczestników ruchu, jak i wysokim zagrożeniem na jakie piesi są narażeni ze strony innych uczestników ruchu drogowego, w 2009 roku jako zadanie priorytetowe dla policjantów garnizonu śląskiego ( w tym policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie) przyjęto zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszych, poprzez zintensyfikowanie działań profilaktycznych. Głównymi celami programu jest:
-
kształtowanie świadomości pieszych, jako uczestników ruchu drogowego np. poprzez zapoznawanie z przepisami ruchu drogowego, zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych,
-
kształtowanie świadomości i promowanie właściwych postaw kierowców wobec pieszych.
Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie ma na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega ją z dużym opóźnieniem.
Od zmroku do świtu odnotowuje się ponad połowę wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, choć na drogach ruch jest nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż w ciągu dnia. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają. W ciemnościach pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł reflektorów. Osoba poruszająca się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych widziana jest w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód poruszający się z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na podjęcie jakiejkolwiek reakcji obronnej. Jeśli ten sam poruszający się przy jezdni pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów. Pieszego z odblaskiem kierowca zauważy 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe! Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Zapewnienie właściwej widoczności na drodze, jest niezwykle ważne nie tylko jeśli chodzi o dzieci czy pieszych, ale również przez kierujących czy pasażerów pojazdów wykonujących np. drobne naprawy pojazdów. Należy pamiętać, że brak elementu odblaskowego – poza popełnieniem wykroczenia może generować bardzo niebezpieczne sytuacje dla zdrowia i życia. |
|