Wiadomości

Trio „amatorów jazdy na podwójnym gazie” wpadło w mundurowe sidła

Data publikacji 29.03.2022

Policjanci patrolu będzińskiej drogówki, podczas jednej służby zatrzymali 3 kierowców, którzy jechali samochodem, będąc pod wpływem alkoholu. Ponadto zatrzymany 34-letni sosnowiczanin, mając w swoim organizmie ponad promil alkoholu, wsiadł za kierownicę pomimo 2 aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanych przez sądy. Grozi mu do 5 lat więzienia.

W miniony piątek (25.03.2022 r.) jeden z patroli będzińskiego ruchu drogowego był zmorą dla kierowców, którzy wsiedli za kółko po alkoholu. W policyjne sidła podczas służby wpadło 3 kierujących. Swoje drogowe zatrzymania stróże prawa rozpoczęli z samego rana, gdy w Czeladzi na ulicy Będzińskiej zatrzymali kierowcę bmw, który wydmuchał na policyjnym alkomacie blisko pół promila alkoholu. Nie minęła godzina, a już kolejny kierowca stracił swoje uprawnienia. Tym razem kierujący pojazdem renault przeliczył możliwości swojego organizmu. 40-latek został poddany badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało również blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie zatrzymanego. Kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).

Po godzinie 8.00 będziński patrol dał znowu o sobie znać. W Wojkowicach na ulicy Sobieskiego zatrzymali oni do kontroli samochód marki Fiat. Zatrzymany do kontroli kierowca od samego początku zachowywał się bardzo nerwowo i niepewnie. Gdy policjanci przebadali 34-letniego sosnowiczanina, okazało się, że ma on w swoim organizmie ponad promil niedozwolonej substancji. Następnie mundurowi ustalili, że mężczyzna w ogóle nie powinien się znajdować za kierownicą samochodu, gdyż posiada on dwa aktywne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydane przez sądy. To jednak nie był wystarczający argument dla nieodpowiedzialnego 34-latka, któremu grozi nawet 5 lat więzienia. O dalszych losach wszystkich kierujących zadecyduje sąd.

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, wówczas jest to już traktowane jako przestępstwo, za które grozi:

  • grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat;
  • od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się osoby wsiadające za kierownicę po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość spożytego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Piłeś? - NIE JEDŹ!

Powrót na górę strony