Wiadomości

Dzielnicowy bliżej Was, aby uchronić przed oszustami

Będzińscy dzielnicowi przeprowadzili działania mające na celu uchronienie mieszkańców naszego powiatu przed kieszonkowcami i oszustami. Policjanci pojawili się na miejskim targowisku, aby przypomnieć o popularnych kradzieżach i oszustwach, z którymi mundurowi mają do czynienia w codziennej służbie.

W każdą środę i sobotę w Będzinie przy ulicy Gzichowskiej odbywa się targowisko miejskie, które przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również wszystkich zainteresowanych z pobliskich terenów. W ostatnim czasie ponownie odnotowaliśmy zgłoszenia dotyczące popularnych oszustw metodą „na policjanta”. Wielu mieszkańców naszego powiatu nie dała się nabrać rabusiom, jednak nie zawsze mamy tyle szczęścia. Ostatnie przypadki pokazują, że przestępcy dalej aktywnie wydzwaniają szczególnie do starszych osób, aby ich oszukać i okraść z życiowych oszczędności. Dzielnicowi z Będzina pojawili się na targu wśród mieszkańców i rozdawali ulotki, które zawierały najważniejsze zasady i porady dotyczące kradzieży kieszonkowych oraz popularnych oszustw.

Stosując poniższe zasady, możesz ograniczyć skutki działań, jakie mogą podjąć wobec Ciebie kieszonkowcy:

1. W miejscach zatłoczonych trzymaj swoją torebkę, saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie.

2. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.

3. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.

4. Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy-unikaj zatłoczonych autobusów oraz skupisk ludzi.

5. Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.

6. Zwracaj uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, środkach komunikacji lub innym miejscu.

7. Zwiększ czujność, jeśli zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę w miejscach, gdzie występuje większa grupa osób.

8. Na ulicy unikaj z korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

 

Porady, które pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”:

1. Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

2. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

3. Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112, zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.

4. Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy.

5. Nie działaj pochopnie pod presją czasu i emocji.

6. Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu-nie może ono być tajemnicą.

7. Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

  • Umundurowany policjant wręczający ulotkę mężczyźnie
  • Policjant wręczający ulotkę starszej kobiecie na targowisku miejskim
  • Policjant idzie z mężczyzną, rozmawia z nim o poradach w sprawie oszustów i kieszonkowców, oboje trzymają w ręce kartkę.
  • Policjant rozmawiający z mężczyzną na targowisku miejskim w Będzinie.
  • Policjanci wręczający przechodniom ulotki na targowisku miejskim, które odbywa się w Będzinie.
  • Dwóch policjantów rozmawiających ze starszą kobietą. Policjanci przekazują informacje w sprawie oszustw, na które są narażone szczególnie starsze osoby.
Powrót na górę strony