Dzielnicowy z Czeladzi wyróżniony podczas kampanii „Biała Wstążka”
Policjanci z Komisariatu Policji w Czeladzi na czele z komendantem podinspektorem Januszem Dąbrowskim wzięli udział w uroczystym podsumowaniu IV edycji kampanii „Biała Wstążka” dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Podczas gali wyróżniono czeladzkiego dzielnicowego za zaangażowanie na rzecz ochrony praw kobiet.
W ubiegłym tygodniu w czeladzkiej „Kopalni Kultury” odbyła się uroczysta Gala podsumowująca IV edycję kampanii pn.. „Biała Wstążka” w którą byli zaangażowani policjanci Komisariatu Policji z Czeladzi na czele z komendantem podinspektorem Januszem Dąbrowskim. W obchodach uczestniczyli również Prokurator Prokuratury Rejonowej w Będzinie Pan Adrian Patyk, Dyrektor PCPR w Będzinie pani Olga Machura, wychowawca oddziału prewencyjnego Zakładu Karnego w Wojkowicach Pani porucznik Magdalena Bartosiewicz, zastępca Burmistrza Czeladzi ds.. społecznych Pani Beata Zawiła, reprezentanci Ośrodków Pomocy Społecznej z sąsiednich miast. Na Galę przybyli również przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, młodzież, mieszkańcy Czeladzi i pracownicy MOPS.
Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Adresatami przesłania „Białej wstążki” są również mężczyźni. „Biała wstążka” przeprowadzana jest jednocześnie w blisko 60 krajach świata
Przyczyny, dla których zainicjowano przeprowadzenie czeladzkiej kampanii przeciwko przemocy, to przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków m.in.. poprzez zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z występowaniem przemocy – podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do zjawiska przemocy w rodzinie, poszerzenie poziomu wiedzy obywateli oraz przedstawicieli organizacji i instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy na temat przemocy domowej, nawiązanie dialogu i poprawa współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej oraz promowanie wartości rodzinnych.
W trakcie uroczystej Gali zaprezentowano działania, jakie na terenie Czeladzi były podejmowane w ramach Kampanii „Biała Wstążka”. Wyróżniono dzielnicowego mł.asp. Grzegorza Barana za szczególne zaangażowanie na rzecz ochrony praw kobiet.
Musimy pamiętać, że przemoc domowa jest przestępstwem!
Dlatego apelujemy do osób dotkniętych przemocą o przełamanie strachu i kontakt z dzielnicowym lub inną instytucją, która może pomóc. Przemoc w rodzinie najczęściej odbywa się w zaciszu czterech ścian. Jeżeli jesteśmy świadkami tego typu sytuacji lub mamy wiedzę, że w naszym otoczeniu ktoś tego doświadcza, to trzeba o tym poinformować odpowiednie instytucje. Czasem wystarczy tylko jeden telefon, by pomóc krzywdzonej osobie. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc pod numerem alarmowy 112, może powiadomić Policję o fakcie znęcania się. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
Przypominamy również, że w kraju funkcjonuje Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Pod numerem telefonu 800-120-002 istnieje możliwość skonsultowania się ze specjalistami. Na stronie pogotowia można także uzyskać najważniejsze informacje dotyczące tego problemu.