Działania ROADPOL Safety Days - żyj i pozwól żyć innym ze specjalnym powołanym zespołem
Od 16 do 22 września 2021 roku w ramach prowadzonych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności trwają działania dotyczące Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą „ROADPOL Safety Days”. Projekt jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL z jasną wizją. Zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Do tego celu powstał specjalny zespół utworzony w będzińskiej jednostce.
Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO-zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.
Wczoraj, 21 września br.., w tym celu, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie, mł. insp. Paweł Fryc powołał specjalny zespół do tych prestiżowych działań. Współpracujący monolit został utworzony o godz. 10.00, kiedy to na odprawie do służby stawili się m.in. przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny z Siewierza wraz z wychowawcą. To właśnie 13-letni Nikola i Mateusz stali się funkcjonariuszami młodzieżowego ruchu drogowego do zadań specjalnych. Odprawiający do służby będziński komendant przekazał młodzieży atrybuty potrzebne do wykonywania swoich obowiązków. Dzieci otrzymały tarcze do zatrzymywania pojazdów, odblaskowe kamizelki i granatowe czapki z napisem policja. Miały jednak przy sobie coś więcej. Na odprawę przyniosły tzw. mandaty uśmiechu, którymi w tym dniu chciały obdarowywać zatrzymywanych do kontroli kierujących. Nie była to zwykła grzywna. Każdy kierujący otrzymywał informację, ile uśmiechów musi przekazać najbliższym członkom swojej rodziny za popełnione wykroczenie. Po drugiej stronie mandatów znajdowały się hasła i obrazki, które wykonali Nikola i Mateusz wraz ze swoimi kolegami. Rysunki i teksty sporządzone przez młodzież skłaniały do głębokiej refleksji zatrzymywanych później do kontroli kierujących. Głównym ich celem było budowanie świadomości, że poprzez przekraczanie prędkości można spowodować wypadek, w wyniku czego ktoś z nich już nigdy nie wróci do swojego domu…
Na odprawie, w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca pojawił się Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Będzinie Kamil Curyło. Po wydanych dyspozycjach policyjny profilaktyk zebrał swój zespół, a następnie udano się na trasę DK1 Siewierz, gdzie na parkingu przy trasie oczekiwali już policjanci będzińskiej drogówki oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Będzina. Po przyjeździe na miejsce rozpoczęto wspólne działania, które udało się zorganizować przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Będzinie. Każda osoba zatrzymana do kontroli, która popełniła wykroczenie, miała szansę uniknąć pieniężnej kary. Oprócz nakładanych „mandatów uśmiechu” przez młodzież, kierujący swoim pojazdem brał udział w przyspieszonym kursie udzielania pierwszej pomocy. Przy wsparciu strażaków każda osoba mogła poczuć napięcie towarzyszące podczas wypadku, aby uratować to, co bezcenne - ludzkie życie. Biorący udział w akcji kierujący byli zachwyceni działaniami, wielokrotnie podkreślając, że zdobyta wiedza przyda im się w przyszłości i z większą rozwagą będą naciskać na pedał gazu w swoim samochodzie.
Nikola i Mateusz nałożyli wiele uśmiechów na zatrzymanych kierujących, jednak ich uśmiechy pozostaną na zawsze w pamięci mundurowych. Po zakończeniu wspólnych poczynań Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Będzinie Kamil Curyło przekazał upominki od Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńća za udział w akcji.