Wiadomości

Działania ROADPOL Safety Days - żyj i pozwól żyć innym ze specjalnym powołanym zespołem

Od 16 do 22 września 2021 roku w ramach prowadzonych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności trwają działania dotyczące Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą „ROADPOL Safety Days”. Projekt jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL z jasną wizją. Zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Do tego celu powstał specjalny zespół utworzony w będzińskiej jednostce.

Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO-zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.

Wczoraj, 21 września br.., w tym celu, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie, mł. insp. Paweł Fryc powołał specjalny zespół do tych prestiżowych działań. Współpracujący monolit został utworzony o godz. 10.00, kiedy to na odprawie do służby stawili się m.in. przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny z Siewierza wraz z wychowawcą. To właśnie 13-letni Nikola i Mateusz stali się funkcjonariuszami młodzieżowego ruchu drogowego do zadań specjalnych. Odprawiający do służby będziński komendant przekazał młodzieży atrybuty potrzebne do wykonywania swoich obowiązków. Dzieci otrzymały tarcze do zatrzymywania pojazdów, odblaskowe kamizelki i granatowe czapki z napisem policja. Miały jednak przy sobie coś więcej. Na odprawę przyniosły tzw. mandaty uśmiechu, którymi w tym dniu chciały obdarowywać zatrzymywanych do kontroli kierujących. Nie była to zwykła grzywna. Każdy kierujący otrzymywał informację, ile uśmiechów musi przekazać najbliższym członkom swojej rodziny za popełnione wykroczenie. Po drugiej stronie mandatów znajdowały się hasła i obrazki, które wykonali Nikola i Mateusz wraz ze swoimi kolegami. Rysunki i teksty sporządzone przez młodzież skłaniały do głębokiej refleksji zatrzymywanych później do kontroli kierujących. Głównym ich celem było budowanie świadomości, że poprzez przekraczanie prędkości można spowodować wypadek, w wyniku czego ktoś z nich już nigdy nie wróci do swojego domu…

Na odprawie, w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca pojawił się Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Będzinie Kamil Curyło. Po wydanych dyspozycjach policyjny profilaktyk zebrał swój zespół, a następnie udano się na trasę DK1 Siewierz, gdzie na parkingu przy trasie oczekiwali już policjanci będzińskiej drogówki oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Będzina. Po przyjeździe na miejsce rozpoczęto wspólne działania, które udało się zorganizować przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Będzinie. Każda osoba zatrzymana do kontroli, która popełniła wykroczenie, miała szansę uniknąć pieniężnej kary. Oprócz nakładanych „mandatów uśmiechu” przez młodzież, kierujący swoim pojazdem brał udział w przyspieszonym kursie udzielania pierwszej pomocy. Przy wsparciu strażaków każda osoba mogła poczuć napięcie towarzyszące podczas wypadku, aby uratować to, co bezcenne - ludzkie życie. Biorący udział w akcji kierujący byli zachwyceni działaniami, wielokrotnie podkreślając, że zdobyta wiedza przyda im się w przyszłości i z większą rozwagą będą naciskać na pedał gazu w swoim samochodzie.

Nikola i Mateusz nałożyli wiele uśmiechów na zatrzymanych kierujących, jednak ich uśmiechy pozostaną na zawsze w pamięci mundurowych. Po zakończeniu wspólnych poczynań Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Będzinie Kamil Curyło przekazał upominki od Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńća za udział w akcji.

 • Zdjęcie przedstawia ustawione na biurku 2 czapki policyjne, pomiędzy nimi znajdują się " tzw. mandaty uśmiechu" sporządzone przez dzieci, dla akcji Road Safety Days . Poniżej mandatów znajdują się dwie tarcze do zatrzymywania pojazdów.
 • Zdjęcie przedstawia sporządzone przez dzieci rysunki i hasła, które znajdują się na drugiej stronie tzw. "mandatów uśmiechu" to policyjnej akcji.
 • Zdjęcie przedstawia 6 osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Pierwszy Zastępca Komendanta Policji w Będzinie przekazuje tarczę do zatrzymywania pojazdów dla chłopca, biorącego udział w policyjnych działaniach.
 • Zdjęcie przedstawia osoby biorące udział w policyjnej akcji Road Safety Days w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na zdjęciu widoczni m.in. strażacy, policjanci, młodzież czy przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Będzina. Zatrzymany do kontroli drogowej kierujący wykonuje czynności związane z pierwszą pomocą na fantomie medycznym.
 • Na zdjęciu widoczna po prawej stronie umundurowana policjantka. Obok niej stoi dziewczyna w kamizelce odblaskowej i czapce z napisem POLICJA, która wystawia "mandat uśmiechu" stojącemu obok niej kierującemu. W tle wóz strażacki.
 • Na parkingu rozłożony koc, na którym znajdują się dwa fantomy medyczne, ręczniki papierowe, środek do dezynfekcji oraz przenośny defibrylator.
 • Zdjęcie przedstawia stojące osoby biorące udział w policyjnej akcji na czele z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie. Na zdjęciu widoczni przedstawiciele młodzieży wraz z wychowawczynią, umundurowana policjantka, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz strażacy. W tle wóz strażacki oraz stanowisko do nauki udzielania pierwszej pomocy.
 • Na pierwszym planie widoczny policyjny radiowóz. Na drugim planie widzimy zatrzymany do kontroli biały samochód. Po prawej stronie zatrzymanego pojazdu znajduje się dwóch umundurowanych policjantów. Po stronie lewej policjantka oraz 2 dzieci z wychowawczynią.
 • Chłopiec w kamizelce odblaskowej z tarczą do zatrzymywania pojazdów. Na drugim planie widoczny policyjny radiowóz oraz wóz strażacki.
 • Na pierwszym planie widoczny chłopiec w kamizelce wypisujący "mandat uśmiechu". Na drugim planie strażak, który trzyma prawą wyprostowaną rękę na fantomie medycznym.
 • Na pierwszym planie widoczny chłopiec i dziewczynka w odblaskowych kamizelkach i czapkach z napisem POLICJA. Po ich lewej stronie znajduje się mężczyzna z długopisem w ręce. Na drugim planie widoczni strażacy oraz wóz strażacki.
 • Zdjęcie przedstawia strażaka, który pokazuje chłopcu i dziewczynie biorącym udział w policyjnych działaniach jak działa przenośny defibrylator AED. Wykonują czynności na fantomie medycznym. Za nimi stoi strażak rozmawiający z umundurowaną policjantkom.
 • Na pierwszym planie po prawej stronie widoczny chłopiec, który wypisuje "mandat uśmiechu". Na drugim planie kobieta, która przy pomocy strażaków wykonuje czynności związane z pierwszą pomocą na fantomach medycznych.
 • Na pierwszym planie widać pagony starszego sierżanta u umundurowanej policjantki. Na drugim planie kobieta wykonuje czynności pierwszej pomocy medycznej na fantomie przy pomocy strażaków.
 • Po prawej stronie czarny samochód bmw, w którym otwarte są drzwi od kierowcy. Po stronie lewej znajduje się umundurowana policjantka oraz chłopiec i dziewczyna w kamizelkach odblaskowych i granatowych czapkach z napisem POLICJA.
 • Na zdjęciu widoczny umundurowany policjant, który podejmuje czynności wobec kierującego przy kontroli drogowej. Obok policjanta stoi chłopiec w odblaskowej kamizelce w granatowej czapce. Na drugim planie znajduje się droga.
 • Policyjne urządzenie pomiarowe do pomiaru prędkości wskazujące na ekranie 96km/h. W tle znajduje się droga.
 • Fotografia przedstawia grupę osób na pierwszym planie. Wśród nich, mężczyzna wraz z strażakiem obsługują przenośny defibrylator AED. Obok nich znajduje się kobieta oraz dwójka dzieci ubranych w odblaskowe kamizelki i czapki z napisem POLICJA. Na drugim planie widoczny policyjny radiowóz, a obok niego umundurowany policjant.
 • Zdjęcie przedstawia chłopca w kamizelce odblaskowej i czapce z napisem POLICJA trzymającego urządzenie pomiarowe do pomiaru prędkości. Na drugim planie widoczny policyjny radiowóz oraz umundurowany policjant drogówki.
 • Przedstawiciel będzińskiego starostwa wręcza upominki dla dzieci biorących udział w policyjnych działaniach.
 • Zdjęcie przedstawia przedstawiciela będzińskiego starostwa, umundurowaną policjantkę oraz obdarowanych upominkami dwójkę dzieci w odblaskowych kamizelkach i czapkach z napisem POLICJA.
Powrót na górę strony