Wiadomości

Widziałeś nas na pikniku? Mamo! Tato! Tutaj jestem!

Na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach odbył się Piknik Rodzinny, w którym udział wzięli również mundurowi. Policjanci rozmawiali z dziećmi, a także rodzicami swoich pociech promując zasady nowej kampanii społecznej pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem!" Nadrzędnym celem prowadzonych działań jest ochrona najmłodszych przed zaginięciami. Nie zabrakło również czasu na wspólną zabawę i rozmowę na temat policyjnej pracy.

Będzińscy dzielnicowi zawitali w niedzielę do Wojkowic, gdzie na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odbył się Piknik Rodzinny połączony z eliminacjami do KAPSEL CUP 2021. Do wspólnego uczestnictwa, mieszkańców powiatu zaprosił Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Wicestarostą Dariuszem Waluszczykiem i Posłem na Sejm RP Rafałem Adamczykiem. Piękna pogoda i spora grupa ludzi w różnym przedziale wiekowym to idealna okazja na porozmawianie mundurowych nie tylko z najmłodszymi, ale również z ich rodzicami czy nawet dziadkami. Stróże prawa zachęcali do uczestnictwa w akcji grawer, która ma dać mieszkańcom powiatu możliwość uczestnictwa w budowie lokalnego poziomu bezpieczeństwa. W tym celu, dzięki grawerowaniu oznacza się przedmiot numerem identyfikacyjnym, który w przypadku kradzieży daje możliwość dokładnej rejestracji. Oznakowane rzeczy w przypadku zagubienia lub odzyskania po kradzieży będą mogły też szybciej wrócić do swoich prawowitych właścicieli. Ponadto policjanci rozmawiali ze spacerującymi rodzicami i ich pociechami na temat zagrożeń, które czyhają na każdym kroku, a szczególnie w miejscach zatłoczonych. Wszystko za sprawą zainicjowanej przez Śląską Policję kampanii „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.
Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.
Dzielnicowi uczulali rodziców i dziadków na reagowanie w sytuacjach, które mogą doprowadzić do chwilowego zagubienia ich skarbów. Należy pamiętać, że zdarzają się również zdecydowanie poważniejsze zdarzenia jak porwania dziecka. Dlatego warto wiedzieć jak się zachować w takich sytuacjach. Policjanci przestrzegali przed kontaktami z obcymi oraz jak powinny się zachowywać. Najmłodsi zostali obdarowani kolorowankami oraz gadżetami, dzięki którym dziecko jest widoczne w zatłoczonym miejscu. Nie zabrakło również wspólnej zabawy i wcielenia najmłodszych w szeregi naszej niebieskiej formacji.


Pamiętaj! Każde zaginięcie dziecka powinno być pilnie zgłoszone na Policję. Warto posiadać ze sobą aktualne zdjęcie dziecka, podać dokładną informację policjantom, w co było ubrane i jakie ma charakterystyczne znaki szczególne. Każda informacja może pomóc w odnalezieniu zaginionych pociech. Nigdy nic nie ukrywaj i nie strasz swoich dziedzi policjantami. To pierwsze osoby, które chcą Tobie pomóc.

  • Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta, który zajmuje miejsce siedzące na stanowisku profilaktyki. Na stołach, które znajdują się pod pomarańczowym namiotem z napisem "POWIAT BĘDZIŃSKI" widoczne są gadżety policyjne dla najmłodszych oraz przed stołami widoczny jest sprzęt policyjny.
  • Zdjęcie przedstawia stanowisko profilaktyczne policjantów. Umundurowany policjant rozdaje gadżety oraz rozmawia z grupą ludzi w różnym wieku znajdującą się przy stoliku.
  • Na pierwszym planie widoczny umundurowany policjant, a obok niego chłopczyk, który ma założony biały kask policyjny, trzyma tarczę i pałkę służbową. Na drugim planie widoczne stanowisko policjantów podczas pikniku rodzinnego.
Powrót na górę strony