Wiadomości

Eliminacja z dróg amatorów jazdy na podwójnym gazie i nie tylko

Data publikacji 24.08.2021

W ciągu ostatnich dni stróże prawa będzińskiej komendy dokonali kolejnej eliminacji kierowców walczących z obowiązującymi przepisami. Alkohol, kierowanie pod wpływem środków odurzających oraz niestosowanie się do zakazów sądowych. Czy planowane zwiększone kary wpłyną jeszcze bardziej na niesfornych kierowców?

Mundurowi pełniący służbę na będzińskich drogach cały czas walczą z kierowcami łamiącymi przepisy drogowe. W piątek będzińscy policjanci zatrzymali na ulicach miasta 56-latka, który kierował samochodem marki Chevrolet, mając w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ponadto wsiadł za kierownicę pomimo zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez sąd. W tym samym dniu policjanci będzińskiej drogówki w Będzinie na drodze krajowej nr 86 zatrzymali 40-letniego mieszkańca miasta, poruszającego się pojazdem Fiat Seicento. Kierował nim, będąc pod wpływem środków odurzających, co wskazał wykonany przez mundurowych test narkotykowy. Mężczyźnie pobrano krew do badania.

Kolejny dzień i kolejny zatrzymany nietrzeźwy przez będzińską drogówkę. W sobotę w Będzinie na ul. Gzichowskiej mundurowi podjęli czynności do 51-letniego mieszkańca Ostrowa Świętokrzyskiego, który prowadził swój samochód Iveco, mając blisko 2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Tego samego dnia policjanci z Siewierza zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu będzińskiego, który prowadził pojazd marki BMW pomimo zakazu do prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanego przez sąd oraz znajdował się w stanie nietrzeźwości, mając w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ponadto spowodował on kolizję.

Kolejni zatrzymani kierowcy to 25 i 33-letni mieszkańcy Czeladzi, którzy kierowali odpowiednio pojazdami marki Mazda oraz Peugeot będąc pod wpływem środków odurzających, co potwierdziły wykonane przez policjantów narkotykowe testy. Od mężczyzn pobrano krew, a oni utracili uprawnienia do kierowania pojazdami. Działanie będzińskich stróżów prawa pokazują częste stosowanie narkotesterów. Nie ma miejsca na drodze dla kierujących sięgających po środki odurzające. Mundurowi cały czas korzystają z testerów, aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art.178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjną karą finansową w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.

 

Powrót na górę strony