Wiadomości

Fałszywy policjant przechytrzony przez 88-latkę

Data publikacji 05.02.2021

Podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego 54-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego wpadł wczoraj na gorącym uczynku oszustwa. Fałszywy policjant pod pretekstem przejęcia danych do konta bankowego chciał ukraść 88-letniej kobiecie 31 000 złotych. Czujna seniorka z Będzina o swoich obawach poinformowała sąsiadkę. To właśnie dzięki jej reakcji nie doszło do kolejnego oszustwa "na policjanta". Decyzją sądu 54-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie będzińskiej dzielnicy Łagisza. 88-letnia mieszkanka miasta otrzymała telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Głos w słuchawce poinformował seniorkę o próbie przejęcia jej pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym i pilnej potrzebie wypłacenia gotówki z banku. Czuja seniorka, mimo iż początkowo podjęła współpracę z oszustem, swoimi podejrzeniami postanowiła podzielić się z sąsiadką. Kontakt z prawdziwymi policjantami z będzińskiej komendy zakończył się przygotowaniem zasadzki na oszusta. 54-latek wpadł w momencie, gdy przyjechał do Będzina i z umówionym wcześniej hasłem pojawił się pod drzwiami mieszkania kobiety. Mężczyzna liczył na wyłudzenie 31 000 złotych - oszczędności seniorki. Zamiast tego na jego rekach pojawiły się policyjne kajdanki. Dalszym losem zatrzymanego oszusta zajmie się sąd i prokurator. Grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Przestrzegamy przed oszustami!

  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i pokazać legitymację służbową w taki sposób, abyśmy mogli odczytać z niej najważniejsze dane.
  • Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do autentyczności funkcjonariusza, zadzwońmy na Policję, aby potwierdzić jego tożsamość.
  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie telefonują ani nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
  • Policja nigdy nie prosi w ten sposób o przekazywanie jej funkcjonariuszom żadnych pieniędzy!
  • Pamiętajmy, aby nie udzielać żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich oraz nie mówić o planach życiowych swoich, czy też członków rodziny.
  • Policjanci nigdy nie informują telefonicznie mieszkańców o prowadzonych śledztwach i nie proszą o pomoc w zatrzymaniu osób na gorącym uczynku!

 

Za każdym razem, kiedy mamy wątpliwość, czy osoba po drugiej stronie słuchawki to policjant i przypuszczamy, że ktoś chce nas w ten sposób oszukać, należy to zgłosić

pod numer alarmowy najbliższej jednostki Policji 997 i 112.

Powrót na górę strony