Wiadomości

POLICJA CZUWA NAD SPOKOJNYM PRZEBIEGIEM WYBORÓW.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w trakcie tych wyborów samorządowych policjanci będą zapewniać bezpieczeństwo w rejonach przyległych do siedzib lokali wyborczych. Wzmocnione patrole rozpoczną służbę w piątek, a zakończą w niedzielę z końcowym etapem wyborów.

Policjanci będą w stałym kontakcie z przewodniczącymi lokali wyborczych w każdym z okręgów, tak, by móc szybko i stanowczo reagować na każde naruszenia prawa. Dyżury zakończą dopiero po przekazaniu głosów do Państwowej Komisji Wyborczej, a jeśli zajdzie taka potrzeba, będą pilotować przewóz dokumentacji wyborczej. 

Do zadań Policji, jako jednego z podmiotów czuwających nad przestrzeganiem prawa, należy reagowanie na przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Naruszenie ciszy wyborczej polega na prowadzeniu pod różną postacią agitacji wyborczej.
Przypominamy, że w tym czasie zabronione są: wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, rozdawanie ulotek czy naklejanie plakatów. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się też wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym on się znajduje.

Poniżej prezentujemy do pobrania Wykaz potencjalnych wykroczeń mogący stanowić element naruszenia porządku prawnego w związku z wyborami ( charakterystykę wykroczeń, zasady stosowania postępowania mandatowego i postępowania przyspieszonego)

 

 

Pliki do pobrania

  • 5.2 MB
Powrót na górę strony