Wiadomości

Panie w policyjnym mundurze

Coraz więcej kobiet pełni służbę w policyjnych szeregach. Panie, które ślubowały stać na straży prawa i porządku nie liczą jednak na żadne przywileje. Zakładając mundur chcą być traktowane jak każdy policjant. Pełnią służbę zarówno w ruchu drogowym, w wydziale prewencji czy wydziale kryminalnym. Wiele kobiet piastuje w Policji także funkcje kierownicze. W korpusie służby cywilnej zdecydowaną większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Wstępując do Policji tak samo jak mężczyźni panie muszą przejść testy sprawnościowe i rozpocząć swoja karierę w mundurze od służby patrolowej. Policja daje im możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Kobiety realizują się we wszystkich pionach i komórkach. Nikogo nie dziwi już widok policjantki zatrzymującej kierowców na drodze, pełniącej służbę dzielnicowej czy prowadzącej śledztwa i dochodzenia. Istnieją także wręcz „stworzone” dla kobiet stanowiska pracy w Policji. Panie świetnie bowiem sprawdzają się jako policyjni psycholodzy, negocjatorzy czy specjaliści z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki albo rzecznicy i oficerowie prasowi. Wśród kadry kierowniczej w Policji na różnych szczeblach znajduje się wiele pań. Płeć piękna pracująca w polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także panie zajmujące się całą logistyką wspomagającą pracę policjantów. Pracownice cywilne dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi oraz inwestycjami.

W całym będzińskim garnizonie Policji pracują 82 panie. 43 kobiety noszą policyjny mundur, a 39 to pracownice cywilne Policji. Zdecydowana większość pań pracuje na co dzień w samym Będzinie. 33 policjantki pracują w różnych wydziałach i komórkach będzińskiej komendy a 27 pań to cywilni pracownicy. Zdecydowanie mniej pań zatrudnionych jest w komisariatach Policji działających na terenie powiatu. W Czeladzi pracuje 11 pań, w Wojkowicach 5. Najmniej w Siewierzu i Sławkowie odpowiednio 2 i 1 kobieta.

O tym, że kobiety w Policji mają szanse na awans zawodowy świadczy przebieg kariery zawodowej wielu będzińskich policjantek. Największe doświadczenie na kierowniczym stanowisku bez wątpienia ma podinsp. Monika Francikowska, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. Inspektor Francikowska od 11 lat związana jest z będzińska drogówką, a wcześniej pracowała między innymi jako oficer prasowy będzińskiej komendy. Policjantka pośród zdominowanego przez mężczyzn środowiska pełniła najpierw służbę jako zastępca naczelnika wydziału. Poza pracą wymagająca i stanowcza pani inspektor lubi spędzać aktywnie swój wolny czas. Od młodości pasjonuje się lekkoatletyką a szczególnie bieganiem. W zimie równie chętnie oddaje się swojej drugiej sportowej pasji czyli narciarstwu. Nie mniejszy sukces w policyjnych szeregach odniosła asp. sztab. Gabriela Barska, pełniąca od niespełna roku obowiązki na stanowisku Naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Pani naczelnik, jak sama twierdzi, nazwisko które nosi nie ułatwia jej pracy, a wszystkie sukcesy zawodowe zawdzięcza tylko własnej wytrwałej pracy. Prywatnie Gabriela Garska jest miłośniczką zwierząt, a szczególnie psów. Na powrót pani naczelnik do domu codziennie czekają dwa west highland white terriery.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim paniom składamy najcieplejsze życzenia dalszego rozwoju zawodowego i możliwości realizowania swoich pasji, także poza Policją.

  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
  • Panie w policyjnym mundurze
Powrót na górę strony