Pijani kierowcy to nie problem „od święta”
Okres świąt, ale również ten przedświąteczny, gdy podczas rodzinnych i towarzyskich spotkań spożywany jest alkohol, stwarza okazje nieodpowiedzialnym kierowcom do jazdy po przysłowiowym kielichu. Policjanci z będzińskiej drogówki jeszcze przed rozpoczęciem Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęli wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców.
Prawdziwą plagą na polskich drogach są osoby siadające za kierownicą samochodów na tak zwanym „podwójnym gazie”. Od kilku dni większa ilość patroli na będzińskich drogach i ulicach kontrolowała stan trzeźwości kierujących. Oprócz ogólnopolskich działań pod kryptonimem" Bezpieczny Weekend" w dniu dzisiejszym od godziny 14.00 do późnych godzin wieczornych na drogach powiatu będzińskiego prowadzona jest akcja "Trzeźwość" W działania zaangażowali się nie tylko policjanci z będzińskiej drogówki, ale również mundurowymi z podległych komisariatów. Celem przedświątecznych działań była i będzie przede wszystkim bezpośrednia eliminacja z ruchu drogowego amatorów jazdy „na podwójnym gazie”.
O zmożonych kontrolach drogowych mógł się przekonać w dniu wczorajszym 37 - letni mieszkaniec Sosnowca, który w trakcje rutynowej kontroli w Czeladzi został poddany badaniom na zawartość alkoholu we krwi. W nadchodzące święta mężczyzna będzie rozmyślał jaką karę zastosuje wobec niego sąd i prokurator za prowadzenie pojazdu z wynikiem 2,17 promila alkoholu we krwi.
Przypominamy!!!
zgodnie z obowiązującym prawem: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. By uświadomić powagę tego problemu zwracamy uwagę, że 18.05.2015 r. ustawodawca dokonał zmian przepisów w tym zakresie ustanawiając dużo surowsze kary. Na osobę popełniającą powyższe przestępstwo sąd obligatoryjnie zasądza świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5000 zł. Dla osób popełniających po raz drugi to samo przestępstwo świadczenie pieniężne wynosi 10000 zł, a kara pozbawienia wolności wzrasta z 2 do 5 lat. Dodatkowo wobec sprawcy korzystającego z pojazdu w stanie nietrzeźwości zasądzony zostaje zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie mniejszy niż 3 lata. Śmiałkowie, którzy po raz drugi odważą się zasiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu spotkają się z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.
Opis filmu: Pijani kierowcy to nie problem „od święta”
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.83 MB)