"Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" w powiecie będzińskim
W dniach 5-11 grudnia 2011 zorganizowano ogólnopolskie obchody "Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego". Do działań tych aktywnie włączyli się także policjanci garnizonu będzińskiego. W szkołach prowadzono spotkania z dziećmi i młodzieżą przybliżając problematykę bezpiecznych zachowań na drodze. W centrum miasta mieszkańcy mogą spotkać się z policjantami przekazującymi ulotki profilaktyczne oraz .... mandaty karne dla osób popełniających wykroczenia
W dniach 5-11 grudnia 2011 zorganizowano ogólnopolskie obchody "Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego". Do działań tych aktywnie włączyli się także policjanci garnizonu będzińskiego. W szkołach prowadzono spotkania z dziećmi i młodzieżą przybliżając problematykę bezpiecznych zachowań na drodze. W centrum miasta mieszkańcy mogą spotkać się z policjantami przekazującymi ulotki profilaktyczne oraz .... mandaty karne dla pieszych niestosujących się do przepisów ruchu drogowego oraz kierujących popełniających wykroczenia drogowe. Policjanci ruchu drogowego także w ramach codziennej służby przypominają o pozytywnych aspektach wykorzystania elementów odblaskowych oraz przekazują materiały infromacyjne na temat najczęściej występujących zagrożeń na drodze.
Podczas minionych jedenastu miesięcy bieżącego roku na terenie powiatu będzińskiego odnotowano 88 wypadków drogowych (o 7 więcej niż w roku 2010), w zadrzeniach tych zginęło 12 osób, a 100 zostało rannych. Ponadto zgłoszono blisko 1450 kolizji drogowych. Analizując bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego należy wskazać, iż na drogach powiatu będzińskiego odntowano prawie 50 zdarzeń z udziałem pieszych, aż 7 osób zginęło a 23 zostało rannych. Główne przyczyny tych zdarzeń to nieostrożne wejście na jezdnię, nieudzielenie pierszeństwa pieszemu czy wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.
PAMIĘTAJMY!
Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie ma na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega ją z dużym opóźnieniem.
Od zmroku do świtu odnotowuje się ponad połowę wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, choć na drogach ruch jest nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż w ciągu dnia. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają. W ciemnościach pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł reflektorów.
Osoba poruszająca się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych widziana jest w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód poruszający się z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na podjęcie jakiejkolwiek reakcji obronnej. Jeśli ten sam poruszający się przy jezdni pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów. Pieszego z odblaskiem kierowca zauważy 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe!