Jak uchronić się przed atakiem psa?
Pies często jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, jednak zdarza się, że ten czworonożny przyjaciel staje się agresywny i niebezpieczny.
Zwierzę, które nie jest nastawione przyjaźnie zacznie wysyłać sygnały ostrzegawcze.
Pies często jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, jednak zdarza się, że ten czworonożny przyjaciel staje się agresywny i niebezpieczny. Zwierzę, które nie jest nastawione przyjaźnie zacznie wysyłać sygnały ostrzegawcze. I tak na przykład:
- pies napina grzbiet i łapy;
- sierść na jego karku i grzbiecie jest nastroszona;
- głowa i ogon uniesione są w górę, a ciało wysunięte jest lekko do przodu;
- zwierzę patrzy prosto w oczy osoby, którą chce zaatakować;
- zęby psa są odsłonięte;
- słychać głuchy warkot.
Przede wszystkim należy odwrócić lekko głowę i nie patrzyć na wprost.
Nie wolno wytrzeszczać oczu w kierunku psa, co często robią przestraszone dzieci. Szeroki uśmiech odsłaniający zęby też nie jest wskazany, bo choć dla nas - ludzi - to oznaka sympatii, pies odczytuje to jako wrogi sygnał.
Dobrze jest skulić się. Wówczas sprawiamy wrażenie mniejszych, bardziej bezbronnych, co w świecie zwierząt jest oznaką uległości i łagodzi konflikt. Jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę nie wolno uciekać, bo uruchamiamy w ten sposób jego instynkt pogoni. Dopiero gdy zwierzę się zatrzyma można spróbować powoli się wycofać, pamiętając jednak, aby cały czas być ustawionym lekko bokiem do zwierzęcia. Pod żadnym pozorem nie wolno krzyczeć, piszczeć ani wykonywać gwałtownych ruchów.
Jeżeli zwierzę mimo wszystko zaatakuje trzeba koniecznie wystawić przed siebie kurtkę, plecak lub inny przedmiot. Pies chwyci w pierwszej kolejności to, co będzie miał najbliżej pyska
W trakcie ataku psa – należy starać się zachować spokój i nie szarpać się - bo wówczas pies chcąc nas przytrzymać mocniej - zaciska szczęki.
Najbezpieczniejsza jest pozycja „żółwia”, polegającej na osłonięciu znacznej powierzchni ciała. Po jej przyjęciu, przed zębami psa niedostępne stają się takie partie ciała jak twarz, szyja, brzuch i nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne.